Liga Campionilor la handbal feminin / Gyor este noua regină a Europei!

Articol scris de: ofsaid.ro
Share to Google Plus

Gyor ETO a reușit să câștige cea mai importantă competiție europeană din handbalul feminin, după ce a trecut în dublă manșă de norvegiencele de la Larvik HK.

După ce au eliminat-o pe Oltchim în semifinale, fetele de la Gyor au avut o misiune mult mai ușoară în ultimul act, așa cum era de așteptat.
În tur, Gyor a câștigat în Norvegia cu 24-21, iar pe teren propriu a știut să gestioneze perfect avantajul de trei goluri. Încurajată de o sală arhiplină la Veszprem, Gyor a început excelent și în minutul 16 tabela indica un avantaj de șapte goluri pentru gazde: 9-2. Larvik și-a revenit până la pauză, însă Gyor a intrat în avantaj la cabine: 13-8.

În repriza secundă, Gyor a forțat din nou și a ajuns chiar la un avantaj de șapte goluri, în minutul 39: 17-10. Pe final, totul era clar în privința câștigătoarei, în ciuda revenirii lui Larvik, care a mai încercat doar să limiteze proporțiile înfrângerii.

Gyor s-a impus la un singur gol diferență, 23-22, reușind astfel să cucerească Liga Campionilor după șapte finale pierdute, ultima dintre ele chiar în 2012, în fața celor de la Buducnost.

Tomori, golgheterul competiției

Titlul de golgeter al sezonului 2012-2013 a revenit tot unei unguroaice, Zsuzsanna Tomori, de la FTC Budapesta, cu 95 de goluri, care va fi şi ea premiată. Pe locul doi în topul celor mai bune marcatoare s-a situat Katarina Bulatovici, de la Oltchim Râmnicu Vâlcea, cu 90 de goluri, informează Digisport.