Formula 1 / Nico Rosberg câştigă Marele Premiu de la Monte Carlo

Articol scris de: ofsaid.ro
Share to Google Plus

Marele Premiu al Principatului Monaco a fost castigat de germanul Nico Rosberg, care a fost urmat pe podium tot de un german, campionul mondial en-titre, Sebastian Vettel. Pe 3 s-a clasat Mark Webber, australianul coleg cu Vettel la Red Bull.

10. Nico Hulkenberg – Sauber

Cursa a fost dominata de multiple incidente, in principal de un accident sever intre pilotii Pastor Maldonado din Venezuela si francezul Jules Bianchi, cauzat totusi de imprudenta englezului Max Chilton.

In urma unei manevre gresite a lui Chilton, Bianchi l-a inghesuit pe Maldonado, iar acesta din urma a intrat in parapet. S-a ridicat steagul rosu, iar cursa a fost intrerupta pentru aproximativ 15 minute, informează Ziare.com

Pilotul celor de la Mercedes GP nu și-a adjudecat doar prima victorie a sezonului, ci a reușit să scrie o pagină importantă din istoria Formulei 1. Prin peformanța sa de astăzi, Nico, alături de tatăl său Keke, au intrat în galeria selectă a familiilor care au reușit să se impună într-un mare premiu. Celălalt cuplu, tată și fiu, este format din Norman Graham și Damon Hill, ambii fiind victorioși pe circuitul de la Monza.

De asemenea, Nico Rosberg a reușit să aducă prima victorie, pe circuitul stradal monegasc, pentru constructorul german Mercedes, care în era modernă a Formulei 1 nu reușise să triumfe.

Cursa din principat a fost dominată clar de pilotul german, acesta nefiind în niciun moment în postura de a-și pierde locul în frunte. Doar colegul său de echipă, Lewis Hamilton, care a plecat de pe locul 2 din grila de start, a pierdut 2 poziții, el fiind surclasat de monoposturile Red Bull, Sebastian Vettel trecând pe locul 2 iar Mark Webber pe trei, acesta fiind și podiumul final.

Cea mai intensă luptă a fost dată între Kimi Raikkonen, Fernando Alonso, Adrian Sutil și Sergio Perez, aceștia atacându-se constant în timpul cursei, pentru a termina pe un loc cât mai bun în clasament. Învingătorul din cursa precedentă, din Spania, Alonso, s-a clasat abia pe locul 7, în timp ce ocupantului locului 2 în clasamentul mondial, Raikkonen, a trecut linia de sosire al 10-lea.

Remarcatul zilei, în afară de învingător, a fost Paul di Resta, scoțianul reușind să termine în puncte, pe locul 9, după ce plecase în cursă de pe locul 17 al grilei de start, informează ştiriledesport.ro

Despre: ,,,,,

Adaugat de la Mai 26 2013. Adaugat in Formula 1, Ultimele stiri. Poti urmari raspunsuri la acest articol prin RSS 2.0. Poti raspunde la acest articol