Finala Europa League / Chelsea câştigă trofeul în minutele de prelungire

Articol scris de: ofsaid.ro
Share to Google Plus

Echipa londoneză a învins cu 2-1 pe Benfica în finala de pe Amsterdam Arena, meci în care lusitanii au fost cu ocaziile, iar englezii cu golurile. Benfica a dominat dar n-a reușit să înscrie, în timp ce Chelsea a profitat de orice șansă avută pentru a marca. Fernando Torres a deschis scorul după pauză, Cardozo a egalat din penalty, iar Ivanovic a închis tabela și a adus trofeul pentru Chelsea cu un gl marcat la ultima fază a meciului.

Deși era privită ca favorită clară în finala de pe Amsterdam Arena, Chelsea s-a trezit dominată încă din primele minute de o echipă mult mai incisivă a Benficăi. Elevii lui Jorge Jesus au pus stăpânire pe meci încă din start, având un prim sfert de oră de presiune sufocantă în apropierea și în careul advers.

Petr Cech a scăpat însă cu fața curată, pentru ca treptat Chelsea să reușească apoi să mai echilibreze disputa în apropierea pauzei. Cu toate acestea, în prima repriză Benfica a dominat la toate capitolele, atât la posesie, cât și la numărul șuturilor trimise spre și pe poartă.

Defensiva englezilor a avut ceva emoții în momentele în care mingea ajungea la Gaitan sau Cardozo, cei mai periculoși jucători de la Benfica, în timp ce, de cealaltă parte, doar șutul lui Lampard din minutul 38 a reprezentat singura ocazie de gol a ”albaștrilor”.

Cu la fel de multă ardoare a început Benfica și repriza a doua. Lusitanii au continuat să insiste în zona careului advers, însă fără să poată străpunge defensiva britanică.

După ce aproape o oră nu s-a văzut deloc, Fernando Torres a devenit erou în decurs de câteva secunde. O ratare a lui Gaitan a făcut ca mingea să ajungă la Petr Cech, acesta a repus lung cu mână până la centrul terenului, de unde balonul a fost deviat la Torres. Atacantul englezilor a scăpat singur pe contraatac, a trecut de Luisao, iar în careu l-a driblat și pe Artur pentru a înscrie apoi în poarta goală.

Nici 10 minute n-au trecut și Benfica a restabilit egalitatea pe tabelă. Azpilicueta a comis henț în careu, iar arbitrul a acordat penalty pentru lusitani, Cardozo fiind cel care a transformat de la punctul cu var.

Tot Cardozo a avut marea șansă de a decide câștigătoarea trofeului în minutul 81, când a tras superb din drop de la 20 de metri, dar Petr Cech a fost la post și a scos de sub transversală. Cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar a ratat și Chelsea o uriașă ocazie, Lampard șutând violent în transversală de la 25 de metri.

Când toată lumea se pregătea să joace prelungiri, Chelsea a dat lovitura. Jardel a acordat prea ușor corner în fața lui Ramires, din lovitura de colț de pe dreapta venind centrarea decisivă pentru Ivanovic. Acesta a apărut parcă de nicăieri și a trimis cu capul în poartă peste Artur, informează Onlinesport

Despre: ,,,,,,,

Adaugat de la Mai 15 2013. Adaugat in Europa League, Main, Ultimele stiri. Poti urmari raspunsuri la acest articol prin RSS 2.0. Poti raspunde la acest articol